Jak vybírat záclony a závěsy správně?

Někdy stačí nějaká vhodně zvolená maličkost a náš interiér působí najednou útulněji. Může to být pár doplňků, polštářů, květiny a v neposlední řadě záclony a závěsy, které náš interiér oživí a dodají mu šmrnc. Nákup záclon a závěsů nerealizujeme denně, a proto bychom před koupí měli znát pár užitečných pravidel a rad.

V první řadě je třeba znát rozdíl mezi záclonou a závěsem.

Záclona je ušita z jemnějších a padavějších materiálů. Může být v různých délkách. Ty kratší, v délkách do poloviny okna, se často nazývají také vitrážky a jejich úkolem je především optické dodekorování okna. U velkých oken jsou vhodnější dlouhé záclony z padavých materiálů, které zase používáme s cílem zabránit přímému výhledu z exteriéru do interiéru.
Závěs plní funkci jakési clony a kromě toho dokáže interiéru přidat i na samotné estetice. Existuje široká škála možnosti výběru závěsů, co do materiálů (tafty, bavlněné materiály, samety, black-outy apod.), ale také do barevnosti (jednobarevné, vzorované)

Také je třeba si promyslet, jak budeme závěsy a záclony používat. Zde je třeba zvážit zejména velikost okna (malé kuchyňské okno, velké francouzské okno) a umístění jeho otevírání (uprostřed, na bocích). Pokud například chceme umístit jemnou bílou záclonu před francouzské okno vedoucí na terasu, které budeme několikrát denně otevírat, je třeba ji předělit v místě otevírání, abychom nemuseli odsouvat celou délku záclony ze strany na stranu, čímž se vyhneme jejímu případnému poškození nebo zašpinění.

Při volbě materiálu nebereme v úvahu jen praktičnost, ale také estetický dojem, který zvolený materiál poskytuje. Pokud chceme dosáhnout luxusního a reprezentativního vzhledu, je vhodné použít materiály jako hedvábí nebo brokát či samet. Pro dětské pokoje a pracovny jsou vhodnější materiály s příměsí bavlny nebo syntetické materiály. Do kuchyně zase volíme materiály, které jsou odolnější z hlediska údržbovosti.

Máme-li tedy již vybrané okno, které chceme nadekorovat a také zvolený materiál, který chceme použít, je důležité správné měření. Pokud chceme, aby záclona působila snadno a vzdušně, měla by být dostatečně nařasená. Pro přirozený efekt doporučujeme dvojnásobné řasení materiálu. V závislosti na použitém závěsném systému (garníže nebo stropní kolejnice) si pak umíme vhodně naměřit potřebné množství a délku materiálu. Podstatné jsou tedy dva parametry a to šířka závěsného systému (garnýže nebo stropní kolejnice) a délka záclony.

Co se týče barvy, platí zde stejná univerzální pravidla jako v samotném interiéru. Tmavá zmenšuje, světla zvětšuje. Svislé pásy místnost prodlouží, vodorovné rozšíří. Velké vzory zase uberou hloubku místnosti, malé ji posílí. Proto barevně i vzorově výrazné záclony a závěsy jsou spíše vhodné do větších místností.

Svůj efekt má také struktura tkaniny – lehké klouzavé materiály světlo rozptýlí, těžké ho zase pohltí. Pokud kombinujeme v interiéru více barev, neměli bychom zapomenout na to, že by měla mezi nimi dominovat jedna společná, která vytvoří pocitový soulad a jednotu. Rovněž je vhodné, pokud rozdílné barvy patří do společné nebo příbuzné barevné skupiny.

Najnovšie články

Zameranie záclon a závesov

Zkrácení závěsů

Pokud Vám nevyhovuje výška hotového závěsu a závěs je příliš dlouhý, lze jej jednoduše zkrátit za pomoci nažehlovací pásky i bez šicího stroje. Stačí postupovat

Údržba

Jak správně pečovat o záclony a závěsy

Záclony a závěsy jsou vyrobeny z jemných a citlivých materiálů, které vyžadují opatrné ošetřování. Špatně zvolený program a nešetrné zacházení vám může záclonu dokonce poškodit.

Zameranie záclon a závesov

Jak vybírat záclony a závěsy správně?

Někdy stačí nějaká vhodně zvolená maličkost a náš interiér působí najednou útulněji. Může to být pár doplňků, polštářů, květiny a v neposlední řadě záclony a