Jak správně pečovat o záclony a závěsy

Záclony a závěsy jsou vyrobeny z jemných a citlivých materiálů, které vyžadují opatrné ošetřování. Špatně zvolený program a nešetrné zacházení vám může záclonu dokonce poškodit.

Moderní záclony jsou vyrobeny ze syntetických vláken, což výrazně usnadňuje jejich údržbu. Přesto doporučujeme záclony prát minimálně 3 – 4 krát během roku.
Před vložením do pračky záclony (a týká se to i jemných závěsů) poskládáme, vhodné je používat síťky na praní záclon, do kterých záclony před praním vložíme.
Peříme zásadně na doporučené teplotě 30 – 40°C, samozřejmostí je jemný program bez odstřeďování. Velmi důležité je hned po vyprání záclony vyjmout z pračky, jinak dochází k nežádoucímu zmačkání. Po odkapání je ještě vlhké zavěsíme na okna, upravíme do požadovaného tvaru, aby se vlákna vyrovnala a necháme doschnout.
Pokud budeme postupovat takto pečlivě, není většinou zapotřebí záclony žehlit. Pokud přece jen potřebujeme záclony přežehlit, tak jen opatrně žehličkou nastavenou na nízkou teplotu a po vyžehlení ihned zavěsit.
Závěsové materiály mají více možností co se týče jejich složení a od toho se odvíjí i příslušný způsob péče.
Zde je opravdu důležité dodržovat symboly údržby materiálu, které bychom si měli prostudovat již při nákupu závěsů. Pokud tedy preferujeme snadnou a nenáročnou údržbu, volíme nemačkavé syntetické materiály, které jsou i více odolné proti ušpinění. I zde však platí jednoduchá zásada – prát podle potřeby, ale vždy dostatečně často, aby nedocházelo k hloubkovému ušpinění. Pokud při praní postupujeme stejně šetrným způsobem, jako u záclon, opět není nutné žehlení a ušetříme si spoustu práce.
Přírodní materiály (kromě hedvábí, které se nesmí prát) snesou vyšší teploty, což je výhoda hlavně u dětských textilií. Nutností je samozřejmě žehlení a to u větších kusů nebývá jednoduché. U tkanin z přírodních materiálů, jako jsou bavlna a len, je důležité již při nákupu ověřit, zda se jedná o předem vysrážený materiál, nebo zda musíme počítat s rezervou navíc. U bavlněných tkanin je nejčastější srážlivost 10 %. Vyvarujeme se tak možnosti nepříjemného překvapení po vyprání závěsů.
Svoji oblibu stále mají i tkaniny s vlasem, které jsou náchylné k zachytávání prachu. Proto je vhodné sametové či žínylkové závěsy občas prachu zbavit jemným vysátím nebo vyprášením. Závěsy ze sametu je třeba dávat vyčistit, žinylkové materiály lze šetrně prát na nižší teploty, opět je důležité neždímat, aby nedošlo k polámání vláken.
Bělení záclon provádějte opatrně a pokud to výrobce nedoporučuje, vynechejte jej. V každé domácnosti se určitě najdou alternativně a řekněme rovnou i ekologické bělící prostředky. Vyzkoušejte rovnou něco z kuchyně.
Obyčejná kuchyňská sůl je vynikajícím bělícím prostředkem. Stačí ji jen přidat do horké vody a nechat rozpustit. Doporučená dávka je jedna lžíce soli na 3 litry vody. Záclony nechte namočené v teplém roztoku alespoň 3 hodiny, a nakonec ručně přeperte. Namísto soli můžete použít i ocet.
Dalším skvělým pomocníkem nejen v kuchyni je soda bikarbonu, která má také skvělé bělící účinky. Do horké vody přidáme několik čajových lžiček sody. Poměr závisí na metráži záclony, a samozřejmě i na tom, jak moc je špinavá. Pro orientaci přidejte alespoň 4 polévkové lžíce sody na průměrný rozměr záclony a nechte ji v horkém roztoku odležet přibližně půl hodiny. Nakonec ji stačí vyjmout a zavěsit. Namísto sody bikarbony můžete použít i kypřicí prášek do pečiva a postupovat stejně. To je jen pár možností jak podomácku vybělit záclony

Najnovšie články

Zameranie záclon a závesov

Zkrácení závěsů

Pokud Vám nevyhovuje výška hotového závěsu a závěs je příliš dlouhý, lze jej jednoduše zkrátit za pomoci nažehlovací pásky i bez šicího stroje. Stačí postupovat

Údržba

Jak správně pečovat o záclony a závěsy

Záclony a závěsy jsou vyrobeny z jemných a citlivých materiálů, které vyžadují opatrné ošetřování. Špatně zvolený program a nešetrné zacházení vám může záclonu dokonce poškodit.

Zameranie záclon a závesov

Jak vybírat záclony a závěsy správně?

Někdy stačí nějaká vhodně zvolená maličkost a náš interiér působí najednou útulněji. Může to být pár doplňků, polštářů, květiny a v neposlední řadě záclony a